Poradnik zakupowy

Ile wynosi podatek od kupna samochodowego i kto musi go zapłacić?

sty 14 2020

Jest powiedzenie, że właściciel samochodu cieszy się tylko dwa razy- gdy go kupuje i gdy go sprzedaje. Podatek od kupna samochodu jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zakup auta jest sporym wydatkiem i przeżyciem, zwłaszcza dla osób, które długo na niego odkładały, ale nawet w tej chwili, o swoją dolę, upewni się fiskus, gdyż istnieje podatek od kupna samochodu, potocznie znany jako podatek od wzbogacenia.

Aby określić, czy dotyczy mnie obowiązek zapłacenia podatku, najpierw muszę odpowiedzieć na kilka pytań: od kogo został kupiony samochód? Auto jest nowe czy używane? Jaka cena wypisana jest na umowie kupna-sprzedaży i czy odpowiada ona wartości rynkowej pojazdu? W jakim kraju jest ono kupowane?

Zwykle zakup samochodu odbywa się na podstawie umowy cywilnej, a nie faktury (stąd wynika obowiązek zapłaty podatku, a jeżeli chce się tego uniknąć, należy kupić auto z salonu, komisu lub od osoby, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż one wystawiają faktury VAT. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy uważać, by przedsiębiorstwo wystawiło fakturę, a nie- spisywało umowę cywilnoprawną, w celu uniknięcia opodatkowania).

Transakcje do 1000 zł są nieopodatkowane, jednak może być to zakwestionowane przez Urząd Skarbowy, jeżeli wartość zakupionego dobra będzie zbyt zaniżona, wg tabeli Eurotax, a jeśli nie uda się wyjaśnić tego stanu rzeczy, to Urząd Skarbowy może zlecić wycenę samochodu biegłemu rzeczoznawcy i podatnik zostanie wezwany do zapłaty podatku od określonej przez specjalistę wartości, a jeżeli różnica w kosztach pojazdu wyniesie więcej niż 33%, to wycena również opłacana jest przez podatnika.

ding

Żeby uniknąć zapłaty podatku, samochód można kupić za granicą, gdyż podatek od czynności cywilno-prawnych opłacany jest tylko na terytorium Polski.

Wysokość opodatkowania wynosi 2% i jest ona stała. Należy go zapłacić w 14 dni od czasu zakupu pojazdu, a żeby móc tego dokonać, trzeba wypełnić (co jest bardzo łatwe- wystarczą nasze dane osobowe, informacje na temat auta oraz wyliczona kwota podatku) i złożyć w urzędzie druk PCC-3 (gdy jest jeden właściciel samochodu) lub PCC3/A. Można go wysłać pocztą lub osobiście złożyć w odpowiednim urzędzie.

Ominięcie tego podatku jest bardzo niekorzystne- grzywna może wynieść nawet powyżej 33 000 zł, a obowiązek jego zapłaty przedawnia się po pięciu latach, a szansa na to, że się nie dopatrzą, jest niewielka. Ponadto mogą zostać nałożone odsetki za zwłokę.

Udostępnij